Wybieramy się do Moskwy

Jeśli planujecie zobaczyć Moskwę powinniście zapoznać się z procedurą, jaka obowiązuje przed wyjazdem do Rosji. Podróżując po Unii Europejskiej, przyzwyczailiśmy się do tego, że wszędzie można pojechać „na dowód”. Niestety w przypadku wyjazdu do Rosji sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Tak więc jeśli w tym roku Waszym urlopowym kierunkiem jest Moskwa, posłuchajcie kilku rad i dowiedzcie się co powinniście zrobić.

A więc po pierwsze musicie mieć ważny paszport. Jeśli go nie macie, bo do tej pory nie podróżowaliście poza Unię Europejską, możecie go wyrobić w Urzędzie Wojewódzkim, który odpowiada waszemu zameldowaniu. Do złożenia dokumentów o wydanie paszportu będziecie potrzebować aktualne zdjęcie paszportowe, wypełniony wniosek i dowód wpłaty. Jeśli chodzi o zdjęcie, zanim udacie się do fotografa, sprawdźcie najpierw w Internecie jakie są obecnie wymogi co do takiego zdjęcia, żeby mieć pewność, że dostaniecie odpowiednie zdjęcie. Jeśli chodzi o opłatę za taki wniosek, jest to koszt około 130 złotych.

Jednak paszport to nie wszystko. Chcąc zobaczyć Moskwę, musicie mieć wizę turystyczną. Taką wizę można załatwić sobie osobiście w Konsulacie Rosji, lub zlecić jej wyrobienie agencji turystycznej, z której będziecie korzystać. Oczywiście za takie „załatwienie” wizy, trzeba agencji turystycznej dodatkowo zapłacić. Jednak wiele osób się na to decyduje ponieważ jest to ogromna oszczędność czasu. Jeśli wybieracie się do Moskwy samolotem, to taka wiza Wam wystarczy. Natomiast jeśli planujecie podróż lądową, będziecie musieli mieć ze sobą jeszcze wizę tranzytową, po to aby przejechać przez Białoruś. Większość osób wybiera te druga opcje, ponieważ połączenie samolotowe do Rosji obsługuje jedynie LOT, który jest bardzo drogi.

Macie już wizę, paszport, bilet. No to lecimy! Po dotarciu na miejsce będzie trzeba wypełnić kartę migracyjną, taka kartę należy mieć ze sobą zawsze (na wszelki wypadek), będzie ona tez potrzebna przy opuszczaniu kraju. Jeśli będziemy mieszkać w hotelu to problem mamy z głowy. Natomiast jeśli zamierzamy się zatrzymać u znajomych, muszą oni nas zgłosić, ponieważ w Rosji jest obowiązek meldunku. Zgłoszenie nas jest w obowiązku osoby goszczącej nas i ma na to siedem dni od daty naszego przybycia. W hotelu nie musimy się o to martwić, ponieważ hotel z góry załatwia takie sprawy.

Jeśli przebrniemy przez te wszystkie formalności, możemy udać się na zasłużone zwiedzanie i przemierzać Moskwę z aparatem fotograficznym. A jest tam co zwiedzać, praktycznie na każdym roku jest jakiś zabytek, nie mówiąc już o słynnym Kremlu, na który wszystkie wycieczki pędzą w pierwszej kolejności. Trzeba się trochę nagimnastykować, żeby dostać się do Moskwy, nie mówiąc o odległości, jednak zdecydowanie warto.

Pamiętajcie, by przed wyjazdem dokładnie zaplanować swoją podróż, posprawdzać co warto zobaczyć w Moskwie, gdzie można dobrze zjeść, a od jakich miejsc trzymać się z daleka. To bardzo piękne i duże miasto, dlatego by dobrze wykorzystać ten czas i zobaczyć jak najwięcej, dobrze jest być wcześniej odpowiednio przygotowanym.