Kreml

Jeśli wybieramy się do Rosji, to musimy zobaczyć Moskwę, a jeśli Moskwa to oczywiście słynny Kreml! Jest to postawiony na wzgórzu gród warowny, który uchodzi za największa atrakcję Moskwy. Jednocześnie jest to aktualna siedziba prezydenta Rosji oraz jego kancelarii. Oczywiście turyście nie mogą zwiedzać go dowolnie (ze względu na bezpieczeństwo władz państwa), jednak te części, które zostały udostępnione dla zwiedzających zdecydowanie warto zobaczyć. A przy odrobinie szczęścia można spotkać tam jakiegoś znanego polityka z areny międzynarodowej.

Kreml był budowany przez stulecia i był siedzibą książąt oraz carów rosyjskich. Oczywiście kilkukrotnie był przebudowywany i z biegiem lat się zmieniał. Postać Kremla, która obecnie możemy zobaczyć mamy od 1508 roku. Robi wrażenie, bo na jego terenie możemy zobaczyć liczne pałace, sobory i cerkwie, które są otoczone wysokim ceglanym murem, w którym znajdziemy 19 baszt. Całość robi niesamowite wrażenie, znajdując się na terenie tego przepięknego grodu nie sposób nie poczuć, że jest się w bardzo ważnym miejscu.

To na co warto zwrócić uwagę zwiedzając siedzibę prezydenta Rosji to na pewno Wieża Troicka. Jest to najwyższa wieża w całym zabudowaniu Kremlu, liczy 76 metrów i pochodzi aż z XV wieku. Brama, która znajduje się właśnie pod tą wierzą była zarezerwowana dla najważniejszych osobistości. Przechodzili przez nią patriarchowie, żony oraz córki carów. Tak więc dawniej, byle kto nie mógł sobie pozwolić na to, by się tędy przespacerować.

Kolejnym miejscem, które absolutnie trzeba zobaczyć na Kremlu to Sobór Uspeński. Jest to świątynia, która od XIV wieku po dziś dzień, uznawana jest za najważniejszą świątynię Moskwy. To właśnie tutaj odbywały się przepiękne koronacje książąt oraz pogrzeby ważniejszych osób Kościoła prawosławnego. Poza tym warto również zwrócić uwagę na budynek tej świątyni ze względu na przepiękne freski z XVII wieku, a ściany są wyłożone prawdziwym złotem. Warto dodać, że budynek świątyni powstał w 1470 roku na życzenie Iwana III Wielkiego, który kazał wybudować obecną świątynie na miejscu poprzedniej, mniej okazałej.

Zaraz potem warto udać się do Orużejny Pałata. Jest to miejsce, w którym są zebrane niesamowite eksponaty, które były zbierane przez książąt i carów na przestrzeni wielu stuleci. Mamy okazje zobaczyć tam między innymi: przepiękne jaja Faberge, koronę Monomacha (która była używana podczas koronacji), suknie koronacyjną Katarzyny Wielkiej, czy ogromna kolekcje diamentów i biżuterii.

Krem to przepiękne miejsce, w którym mamy szansę podziwiać przepiękną architekturę, fantazyjne freski, robiące wrażenie ogrody, diamenty, złote ściany, korony itd. Jedno jest pewne Kreml robi wrażenie na każdym. Nie można przejść obok niego obojętnie. A każda wycieczka, która udaje się do Moskwy w pierwszej kolejności kieruje się właśnie na Kreml. Jeśli wybieracie się do Moskwy, przygotujcie się na wiele wrażeń i zachowajcie dużo energii na Kreml, bo tam jest tyle rzeczy do zobaczenia, że można go zwiedzać kilka dni!