Łańcuch dostaw ryb i owoców morza jest kluczowym elementem przy zapewnieniu świeżych, bezpiecznych produktów spożywczych. Zdrowe i dobrze zarządzane łańcuchy dostaw są ważne, aby umożliwić wszystkim dostęp do połowów ryb w sposób odpowiedzialny. W celu osiągnięcia tego celu należy stosować odpowiednie procedury dotyczące zarządzania łańcuchem dostaw oraz skuteczną kontrolę jakości.
Aby zapewnić bezbłędną obsługę całego procesu, firmy muszą wykazywać się starannością i zgodnością z przepisami o ochronie środowiska.
Ponadto, dzięki ulepszeniu technologii firmy mogą monitorować łańcuchy dostaw od połowu ryb aż po punkt sprzedaży detalicznej. Jednym ze sposobów na uzyskanie lepszej kontroli jakości jest stosowanie systemów informatycznych do monitorowania całego procesu. Technologia ta może pomóc firmom w identyfikacji miejsc połowu ryb oraz w określeniu, czy szacunkowa zdobycz bierze pod uwagę lokalne normy i regulacje prawne dotyczące ochrony środowiska. Ponadto system informatyczny może wspierać legalność połowów i przestrzeganie regulacji dotyczących jakości i bezpieczeństwa.
Kontrola jakości ryb i owoców morza zaczyna się już na poziomie lokalnego rybołówstwa. Przed dokonaniem zakupu, producenci mają obowiązek sprawdzić, czy dostawca spełnia wszelkie standardy jakościowe oraz wymogi prawne dotyczące połowu ryb. W tym celu należy przechodzić proces certyfikacji dostawcy, który obejmuje szereg procedur kontrolnych i oceny stanu technicznego i odpowiedzialności dostawcy.
Certyfikacja MSC w Global Quality, obejmuje również określenie procedur łańcucha dostaw, w tym połowu, transportu i magazynowania. Łańcuch dostaw powinien zapewniać jakość produktu oraz minimalizować potencjalne zagrożenia zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby producent przestrzegał najwyższych standardów higienicznych w trakcie całego procesu połowu, a także stosował się do prawnych przepisów dotyczących ochrony gatunkowej ryb i owoców morza.
Ponadto producenci muszą uważnie monitorować swoje łańcuchy dostaw, aby zapewnić, że wszystkie produkty są akceptowalne pod względem jakości.
Producenci muszą również upewnić się, że ich połowy nie naruszają naturalnych ekosystemów morskich i oceanicznych. Dbałość o te elementy ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego zrównoważonego połowu owoców morza i ryb. Przejrzyste praktyki dotyczące połowu ryb i owoców morza są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej — pomagają one zarówno ochronić nasze globalne oceaniczne zasoby, jak i zapewnić bezpieczeństwo na poziomie lokalnym.
Łańcuch dostaw ryb i owoców morza obejmuje wszystkie etapy od początkowego połowu do konsumpcji. Przyglądając się każdemu etapowi łańcucha dostawy, możemy zobaczyć, w jaki sposób wpływa on na nasze oceaniczne bogactwa. Zaczynając od samego połowu, ważne jest stosowanie praktyk etycznych i przyjaznych dla środowiska polegających na ograniczeniu nadmiernego połowu i wspieraniu technik minimalizujących szkody dla ekosystemu.