Galeria Trietiakowska

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów w Moskwie jest Galeria Trietiakowska. Jest to najsłynniejsza w Rosji galeria malarstwa, w której mieszczą się ogromne zbiory obrazów. To bardzo ważne miejsce dla każdego Rosjanina. Nazwa galerii pochodzi od Pawła Trietiakowa, kupca pochodzącego z Moskwy, który w 1856 roju otworzył muzeum sztuk plastycznych. Trietiakow obrazy zbierał przez całe swoje życie, a pierwsze obrazy kupił mając zaledwie dwadzieścia kilka lat.

Kupiec moskiewski początkowo interesował się malarstwem niderlandzkim i takie tez obrazy kupował. Jednak niedługo po tym jego zamiłowanie przeniosło się na rodzimych malarzy i tak został kolekcjonerem obrazów. Kupował bardzo dużo obrazów, malarzy z jego czasów, których nazwiska nie były jeszcze znane. To co było dla niego charakterystyczne, to fakt, że ignorował uwagi i sugestie krytyków sztuki. Nie interesowało go to co jest modne. Nie interesowały go nazwiska. Kupował te obrazy, które po prostu mu się podobały.

Paweł Trietiakow w 1860 roku sporządził swój testament i napisał w nim, że chce po śmierci przekazać ze swojego majątku 150 rubli na budowę wspaniałego muzeum lub galerię obrazów w Moskwie. Jego celem było stworzenie niepowtarzalnego zbioru rosyjskiego malarstwa, które miało być własnością całego narodu. Nie chciał żeby to co zrobił za życia się zmarnowało, chciał żeby ktoś kontynuował jego działalność.

Trietiakow przekazał wszystkie swoje zbiory w ręce miasta Moskwy. Doliczono się w nim 1287 obrazów, 518 rysunków i 9 rzeźb, a wszystko autorstwa artystów rosyjskich. Cała kolekcja została wyceniona na wartość 1 429 00 rubli, a kolekcjoner otrzymał tytuł honorowego obywatela Moskwy. Sam Paweł Trietiakow zmarł w 1898 roku, ale jego dzieło było kontynuowane. Jego galeria od 1918 roku nosiła tytuł dobra narodowego Rosji radzieckiej. Obecna nazwa tej galerii to Państwowa Galeria Trietiakowska.

Galeria liczy sobie obecnie już przeszło półtorawieczną historię. W jej wnętrzu można podziwiać wspaniałe obrazy malarzy rosyjskich. Między innymi ikony Rublowa, obrazy Riepnina, Lwiatana, Kramskoja, Pierowa czy Szyszkina. To prawdziwe dziedzictwo kulturowe Rosji. Każdy kraj zapewne zazdrości takich zbiorów artystycznych rodzimych twórców. Moskiewski kupiec, choć może tego nie przypuszczał za życia, bardzo zasłużył się dla kultury swojego narodu.

Jeśli ktoś wybiera się z Was do Moskwy to nie sposób ominąć tak wspaniałej galerii. A już na pewno jest to punkt obowiązkowy dla osób, które interesują się sztuką i malarstwem zwłaszcza. To po prostu trzeba zobaczyć. Obecnie poza zbiorami dawnego kupca moskiewskiego, odbywają się w galerii różne wystawy czasowe, a budynek muzeum jest bardzo nowoczesny. Tak duża ilość obrazów w jednym miejscu naprawdę robi wrażenie. Moskwa może być dumna.

Poza głównym budynkiem muzeum funkcjonują pod nim również kilka innych budynków oraz liczne domy-muzea malarzy, które odzwierciedlają i zbliżają nas do życia dawnych rosyjskich, moskiewskich twórców. To prawdziwa gratka dla miłośników zarówno historii jak i sztuki.