Teatr Bolszoj

Moskwa to największe miasto w Rosji. Tu znajduje się najwięcej zabytków i ciekawych miejsc. To tu przyjeżdżają turyści z całego świata. Każdy chce przejść się ulicami Kremlu, każdy chce zobaczyć Lenina i zrobić sobie zdjęcie na Placu Czerwonym na tle kolorowych kołów najsłynniejszej Cerkwi. Jednak jeśli jesteście miłośnikami sztuki i wybieracie się do Moskwy, to obowiązkowym punktem na planie Waszej wycieczki powinien być wspaniały, znany w całym szerokim świecie Teatr Bolszoj.

Licencjonowany przewoźnik – międzynarodowy transport z Polski do Grecji BANEXtransport.pl

Jest to najsłynniejszy teatr w Moskwie i w całej Rosji. Jest to cos więcej niż tylko teatr, w którym można zobaczyć najwspanialsze sztuki. To również symbol jedności dumy i narodowej Rosji. Spotykają się tutaj ludzie kultury. To trzeba po prostu zobaczyć. Poza wspaniałą sztuką, jaką przedstawiają na deskach tego teatru, zachwyca również sam budynek, który jest przepiękny i wzniosły.

Budowa tego wspaniałego teatru rozpoczęła się w 1820 roku, a uroczyste otwarcie miało miejsce pięć lat później. Teatr Bolszoj szybko stał się prawdziwą wizytówka Moskwy, której z wypiekami na policzkach zazdrościł jej Petersburg, który nie miał tak wspaniałego teatru. W teatrze odbywały się nie tylko pokazy sztuk teatralnych ale również wystawne bale. Było to możliwe dzięki audytorium, które do dziś można podnosić. Dzięki temu, gdy planowano zorganizować bal ponoszono cała podłogę parteru do poziomu proscenium, a orkiestron zasłaniano specjalnymi przepierzeniami. Był to najnowocześniejszy teatr, jaki wówczas widziano.

Teatr przeszedł w swojej historii wiele burzliwych okresów. Kilkukrotnie został spalony. Były również problemy z jego fundamentami, ponieważ pierwotnie był postawiony na palach, które z biegiem czasu zaczęły się zapadać pod ciężarem wspaniałej budowli. Jednak za każdym razem odbudowywano go i odremontowano, a teatr przez całe lata zachwyca swoją wspaniałością. Ostatni generalny remont przeszedł w 2009 roku, a rozporządził go Dimitrij Miedwiediew. Teatr stanął wreszcie na porządnych fundamentach.

Podczas generalnego remontu teatru pracowało przy nim każdego dnia niemal trzy i pół tysiąca osób, a w tym ponad tysiąc najlepszych konserwatorów zabytków. Teatr został odnowiony w najdrobniejszych szczegółach, a co najważniejsze odtworzono jego nietuzinkowa akustykę. Jednocześnie do dawnych wnętrz wprowadzono sporo nowoczesnych rozwiązań, między innymi nowoczesna maszynerie sceniczną i oświetlenia sterowane komputerowo. Ostatecznie powiększono dwukrotnie powierzchnię teatru. Dziś ma on powierzchnię 72 tysięcy metrów kwadratowych, a całe przedsięwzięcie kosztowało 21 miliardów rubli.

Uroczyste otwarcie odnowionego Teatru Bolszoj odbyło się 28 października 2011 roku. Teatr cieszy się tak ogromna popularnością, że bardzo ciężko jest dostać bilety na spektakle wystawiane w nim. Są w całości wysprzedawane na długo przed planowanym spektaklem, a ceny za bilet potrafią osiągać poziom ponad 1000 złotych.

Jeśli wybieracie się do Moskwy, a Wasz budżet nie pozwoli Wam na zdobycie upragnionego biletu na wspaniałą sztukę w tym teatrze, warto zobaczyć chociażby jego budowlę, która robi ogromne wrażeni. W końcu to wizytówka Moskwy, w której wszystko musi być naj i pełne przepychu.