Plac Czerwony

Moskwa to przepiękne miasto pełne różnych ciekawych zakamarków, miejsc i zabytków. Każdy kto zamierza odwiedzić stolicę Rosji w pierwszej kolejności planuje zobaczyć Kreml, siedzibę prezydenta i rządu Rosyjskiego. Zaraz za kremlem w kolejce czeka chyba najbardziej rozpoznawalne miejsce w Rosji, czyli słynny Plac Czerwony. Jest to centralny punkt miasta, od którego odchodzą wszystkie ważniejsze ulice Moskwy. To tutaj toczy się życie społeczne Rosjan, to tutaj można zobaczyć najwięcej turystów i wreszcie to tutaj chce stanąć każdy, kto wybiera się do Moskwy.

Być w Moskwie i nie zobaczyć Placu Czerwonego, to tak jakby pojechać do Paryża i nie zobaczyć wieży Eiffla. Adwokat sprawy rodzinne Warszawa. Tak więc jest to obowiązkowy punkt na planie każdej wycieczki do Moskwy. Skąd wzięła się nazwa Placu Czerwonego? Większości osób kojarzy się z jednym – z komunistami. I rzeczywiście do dziś bardzo dużo osób uważa, że właśnie od władz komunistycznych wzięła się ta nazwa. Jednak nic bardziej mylnego. Plac Czerwony nazywany był kiedyś Placem Pięknym. Ponieważ słowo piękny ze staroruskiego do złudzenia przypomina słowo czerwony w języku rosyjskim z czasem Plac Piękny, zamienił się na Plac Czerwony.

A z czego słynie najbardziej Plac Czerwony? Oczywiście ze słynnego Mauzoleum Lenina. Jeszcze za życia sam Lenin zdecydował, że jego zwłoki mają zostać skremowane. Jednak planował, by złożono je w Petersburgu. Natomiast ówczesne władze nie uszanowały woli zmarłego i nakazały wybudowanie specjalnego mauzoleum przy Placu Czerwonym. Zmumifikowany Lenin, złożony w sarkofagu spoczywa do dnia dzisiejszego przy Placu Czerwonym, gdzie mogą zaglądać zwiedzający. Jednak w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej głosów za tym, aby usunąć to Mauzoleum. Jak na razie stoi, więc jest jeszcze szansa zobaczyć Lenina. Tu warto dodać, bo niewiele osób wie o tym, że w latach 1953 – 1962 tuż obok Lenina spoczywał sam Stalin. Jednak w późniejszym okresie przeniesiono go pod mury Kremla.

Jednak Mauzoleum to nie jedyne ciekawe miejsce jakie znajduje się przy Placu czerwonym. Znajduje się przy nim wiele znanych budynków. Od północy ciągnie się wzdłuż niego mór słynnego Kremla, który sam w sobie jest imponujący. Następnie mamy przepiękną Cerkiew Wasyla Błogosławionego.  To bardzo charakterystyczna budowla, która doskonale znamy ze zdjęć. Jest to doskonały przykład stylu rosyjskiego w architekturze. Obecnie kopuły, które zdobią budowlę są pomalowane na fantazyjne kolory, jednak pierwotnie były one złote.

Poza Mauzoleum Lenina i wspaniałą Cerkwią przy Placu Czerwonym zobaczymy gmach Głównego Powszechnego Domu Towarowego. To wspaniałe centrum handlowe (bo takie było już pierwotne przeznaczenie tego budynku) to przepiękny przykład połączenia średniowiecznej architektury rosyjskiej oraz stylu wiktoriańskiego. Do użytku został oddany w 1893 roku i mieścił wtedy w sobie aż 1200 sklepów. Obecnie mieści się tam około 200 sklepów i są to głównie sklepy luksusowych marek.

Jak widać jest co zobaczyć i co pozwiedzać przy Placu Czerwonym. Zwłaszcza, że oprócz tych wymienionych wyżej, znajduje się tam jeszcze największe muzeum w Rosji, czyli Państwowe Muzeum Historyczne, które powstało już w 1872 roku. Znajduje się w nim blisko 4,5 mln różnych eksponatów.

Adrian Kłos